روح الله بلوردی هستم متولد 1357  ، فعالیت خود را در زمینه طراحی از دوره دبیرستان و با هنر نقاشی ، خوشنویسی و گرافیک شروع کردم بعد از آمدن به تهران در سال 76 و آشنایی با دوستان موسسه سبوح به گرافیک رایانه ای علاقه مند شدم و از سال 78 اولین آثار خود را با نرم افزار کورل فتو پینت و کورل دراو شروع کردم. در سال 96 در  رشته گرافیک از دانشگاه علمی کاربردی بندرعباس فارغ التحصیل شده ام.

r.balvardi@gmail.com

دریافت نمونه کارها

 بهمن ماه سال 90 خبرنگار مهر در کهنوج گزارشي از کتابخانه اي داد در 30 کيلومتري کهنوج که سه قلب بزرگ در آن مي تپيد، سه دختر بچه به نامهاي فاطمه که از تيرماه سال 89 سعي کردند با جمع آوري کتابهاي شخصي و کمک معلمشان کتابخانه اي را در روستاي خود راه اندازي کنند.

 

کوچکترين کتابخانه ايران جهاني شد/ فاطمه ها در صدر توسعه فرهنگ کتابخواني

اما پس از اين گزارش حرکت فرهنگي فاطمه ها به صورت يک موج همه جا را در برگرفت و کتابخانه کوچک و خشتي و گلي آنها که تنها 9 متر مساحت دارد هم اکنون جهاني شده است.

 

با راه اندازي اين کتابخانه کوچک طي ماههاي گذشته با کمک اهالي فرهنگ دوست جنوب کرمان وب سايت اين کتابخانه نيز راه اندازي شده است و هم اکنون اين کتابخانه دهها عضو افتخاري دارد، در کنار اين اقدام و درحالي که تاکنون مسئولان فرهنگي جنوب کرمان و امور کتابخانه ها و حتي مسئولان استان کرمان کاري براي توسعه اين کتابخانه خودجوش انجام نداده اند اما مردم ايران زمين با اهداء هزاران جلد کتاب به اين کتابخانه کمک کردند

 

"فاطمه ها" کوچکترين کتابخانه ايران جهاني شد

.

 

 

کتابخانه فاطمه ها هنوز فاطمه ها را دارد

 

شايد تعجب کنيد که با وجود تمام اين هياهوي رسانه اي و استقبال بي نظير مردم فرهنگ دوست ايران از حرکت اين سه کودک، کتابخانه فاطمه ها که تير ماه سال 89 با يک قفسه فرسوده و چند جلد کتاب که به وسيله اين سه دختر جمع آوري شده بود هم اکنون نيز همان قفسه فرسوده و اتاق محقر 9 متري و هزاران جلد کتاب اهدايي مردم و سه فاطمه را دارد و هيچ حمايتي از اين کودکان صورت نگرفته است.

 

سقف چوبي و شکننده کتابخانه فاطمه ها همچنان سرپناه سه فاطمه و صدها کودکي است که هم اکنون گرد اين کتابداران کوچک گرد هم آمده اند و در اين مکان هم درس مي خوانند، هم کلاسهاي قرآن برگزار مي کنند و هم امور کتابخانه را مي گذرانند.

 

اين کتابخانه هم اکنون گاه و بي گاه ميزبان نويسنده ها و شخصيتهاي فرهنگي برجسته کشور است و به گفته يکي از اين افراد کتابي را در اين کتابخانه يافته که چندين سال در کتابخانه هاي پر زرق و برق خيابان انقلاب تهران در جستجويش بوده است.

 

فاطمه ها که مهمترين هدفشان گسترش فرهنگ کتابخواني در روستايشان بوده هم اکنون با جلب تعداد قابل توجهي از ساکنان روستا به کتابخواني، نه تنها مدتها قبل اين هدف را پشت سرگذاشته اند بلکه مرزهاي فرهنگي را نيز در کشورهاي مختلف شکسته اند و حرکت اين سه کودک به يک موج فرهنگي تبديل شده.

"فاطمه ها" کوچکترين کتابخانه ايران جهاني شد

  

 

 

فرزاد ميرشکار، تنها فردي است که از روز اول از ايده اين کودکان حمايت کرده و تا کنون نيز با جديدت در اين مسير حرکت مي کند، وي به خبرنگار مهر مي گويد: دو سال قبل با همت سه کودک که نامهاي همگي آنها فاطمه است کتابخانه اي را تنها با 40 جلد کتاب راه اندازي کرديم و در آن زمان فکر نمي کرديم اين کتابخانه کوچک به يکي از بزرگترين حرکتهاي فرهنگي جنوب کرمان تبديل شود.

 

وي ادامه داد: علاقه و پشتکار اين سه دختر بود که کتابخانه را فعال کرد و با تمام وجود سعي کردند با جمع آوري کتابهاي مختلف از خانه اهالي روستا و با تنها يک قفسه کتاب تنها کتابخانه روستا را راه اندازي کنند و هم اکنون اين کتابخانه از 40 کتاب به هزاران کتابي رسيده است که از سوي مردم به اين مرکز فرهنگي افزوده شده است.

 

ميرشکار گفت: به دليل کمبود جا بسياري از اين کتابها هم اکنون در انبار نگهداري مي شود در صورتيکه مي بايست مسئولان با حمايت خود کتابخانه را گسترش دهند و از اين موج فرهنگي حمايت کنند.

 

حفظ فرهنگ بومي و سنتهاي روستا/ وقتي فرهنگ از روستا به شهر مي رود

 

فعاليتهاي فاطمه ها به کتابداري محدود نمي شود بلکه اين کتابداران کوچک به فعاليتهاي فرهنگي مختلف نيز روي آورده اند.

 

ميرشکار مي گويد: فاطمه ها به خوبي در کتابخانه تقسيم کار کرده اند يکي مسئول امور اقتصادي است، ديگري کارهاي آموزشي را پيگيري مي کند و فاطمه ديگر امور فرهنگي را به عهده دارد.

 

اين کودکان حفظ فرهنگ بومي و محلي روستايشان را يکي از دغدغه هاي خود مي دانند و حتي فيلمهاي سينمايي که از صدا و سيما پخش مي شود را به زبان محلي خود برمي گردانند و بين کودکان پخش مي کنند با اين هدف که در گذر زمان اصطلاحات محلي شان فراموش نشود، ديگري در مجموعه اي سنتهاي محلي روستاي دهگان را جمع آوري مي کند و بازيهاي محلي را مستند سازي مي کند.

 

جالب است که بسياري از اين امور در حالي انجام مي شود که به ايده اي خلاقانه براي الگو برداري کودکان ساير روستاهاي کشور مي تواند تبديل شود.

 

هر چند بسياري اعتقاد دارند اقتصاد روستا به شهر بهترين الگوي توسعه توليد و اقتصاد است اما به نظر مي رسد اين فاطمه هاي نخستين الگوي توسعه فرهنگي از روستا به شهر را نيز مطرح کرده اند الگويي که با توجه به سابقه غني و سنتهاي عميق و گستره فرهنگي روستا نشينان مي تواند بسياري از سنتها و آداب فرهنگي فراموش شده ما ايرانيان را نيز بار ديگر از دل روستا زنده کند و به شهرهاي پر از دود و ازدحام آورد.

فاطمه ها هر چند به معناي واقعي کلمه کوچکترين کتابخانه ايران را دارند و شايد بتوان به آن لقب کوچکترين کتابخانه دنيا را هم داد زيرا ديگر کتابخانه از اين کوچکتر نمي شود اما قلبي بزرگ دارند.

 

تحويل سال روستائيان در کتابخانه فاطمه ها

 

حرکتهاي فرهنگي فاطمه ها خيره کننده است، بسياري از فعاليتهاي فرهنگي فاطمه ها را نمي توان در بسياري از کتابخانه هاي مجهز کشور يافت، تنها در يک مورد در حالي که در زمان تحويل سال کتابخانه مرکزي شهر کرمان با قدمت تاريخي اش بسته بود فاطمه ها در حرکتي زيبا و به ياد ماندني براي اولين بار در زمان تحويل سال اهالي روستا را در کتابخانه جمع کردند.

 

فاطمه ها با گرد آوري کودکان هم سن خودشان براي روستا و حتي فراتر از آن براي شهر و استان و کشورشان طرح موضوع مي کنند.

 

اعضا پس از نظرهاي مختلف در خصوص موضوع به ارائه راهکاري مي پردازند و در نهايت مشکلات و راه حلهاي مسئله را در نوشتاري ارائه مي کنند.

 

فاطمه هاي کتابهاي کتابخانه را براي هم سالان خود به لهجه شيرين و محلي جنوب استان کرمان که منطقه اي حاصلخيز و پر برکت است برمي گردانند و باز نويسي مي کنند.

 

بزودي شعبه هاي کتابخانه فاطمه ها راه اندازي مي شود

 

اين روزها فاطمه ميرشکاري، فاطمه شجاعي و فاطمه جعفري فاطمه گونه حرکتي جهادي را براي توسعه فرهنگ کتابخواني و ترويج ايده هاي فرهنگي خود با تکيه بر فرهنگ هزاران ساله سرزمينشان آغاز کرده اند راهي که همچنان با حمايت و يا بدون حمايت مسئولان ادامه خواهد داشت.

 

شايد جالب باشد که بدانيد هم اکنون اين کتابخانه کوچک با همت کودکان روستاهاي مجاور در صدد ايجاد شعبه هاي ديگر کتابخانه فاطمه هاست و جوانه هاي اين ايده فرهنگي در حال اوج گرفتن است.

 

اما فاطمه ها تمام اهالي ايران را براي عضويت و سر زدن به کتابخانه 9 متريشان دعوت مي کنند يکي از فاطمه هاي مي گويد آدرس ما استان کرمان – شهرستان کهنوج – روستاي دهگان – محله آزادگان – کتابخانه فاطمه ها است و با يک سبد بهار نارنج در انتظار قدوم شمائيم

وبلاگ کتابخانه‌ي کوچک دنيا

http://kfatemeha.blogfa.com/

تماس با ما

در صورت علاقه میتوانید نظرات یا انتقادات و پیشنهادات یا سفارش کار خود را برای من ارسال کنید.

پیام
پیام شما ارسال شد.

Template Design:Dima Group